Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Přírodovědné exploratorium

oblast podpory:UDRŽITELNÝ ROZVOJ MĚST A VENKOVSKÝCH SÍDEL, 3.1 - Rozvoj urbanizačních center
kraj:Jihomoravský
okres:Brno - město
Výbor RR č.:28

žadatel Statutární město Brno
dotace 61 231 883 Kč
z toho ERDF 61 231 883 Kč
místo realizace projektu Mikuláše Koperníka Brno
začátek realizace 15.03.2010
ukončení realizace 30.11.2011

Projektový záměr:


Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně je příspěvkovou organizací města Brna. Také díky své poloze v centru Brna je atraktivním cílem pro školní výlety, turistické výpravy i jednotlivce jakéhokoliv věku. Hvězdárnu a planetárium ročně navštíví na 90 tisíc návštěvníků, jejichž počet každoročně narůstá. Od roku 1954 do dnešní doby navštívilo brněnskou hvězdárnu téměř 3 miliony návštěvníků. Organizaci tvoří dvě navzájem se prolínající astronomická zařízení: klasická hvězdárna, jejíž aktivity jsou z principu zaměřeny na skutečnou denní a noční oblohu, a planetárium nabízející jedinečné pořady pod oblohou umělou.

Hlavní myšlenkou projektu „Přírodovědné exploratorium“ je vytvořit z Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka multivizuální moderní centrum, v němž dojde k průniku, vědy, techniky a vzdělání.  

V rámci projektu bude přistavěno rozsáhlé foyer, které propojí budovy hvězdárny a planetária v jeden funkční celek. Součástí interiéru vstupní haly bude pokladna, prodejna astronomického zboží, místo pro občerstvení, šatna a toalety. Prostor s kapacitou až 400 lidí bude vyhrazen i pro výstavy a virtuální prohlídky vesmíru.

Dalším cílem projektu je získat nový programový prostor tzv. Exploratorium, ve kterém se diváci stanou aktivními účastníky programu. První z nich je interaktivní expozice v suterénu budovy, kde si návštěvníci budou moci osahat skutečné expozice a aktivně se do výstavy zapojovat. Zmodernizován bude také přednáškový sál. Jeho součástí se stanou stupňovitě uspořádané sedačky a moderní multifunkční katedra. Nejdůležitějším prvkem je renovace stávajících astronomických přístrojů a doplnění je zařízeními novými. V rámci projektu bude zrekonstruován velký čočkový dalekohled, který doplní nový velký zrcadlový dalekohled s počítačovou navigací. V celé budově hvězdárny a planetária bude provedeno zateplení, výměna oken, opravy střechy a vytvořen bezbariérový přístup.

Vybudováním Přírodovědného exploratoria bude umožněno vytvořit pestřejší nabídku služeb a kvalitnější program pro veřejnost, oslovit ještě širší spektrum návštěvníků a bezesporu také udržet dlouhodobě skvělou prestiž tohoto zařízení.Víte, kam budete chodit pro dotace v příštím programovém období? Máte dostatek informací o budoucnosti?

Celkem hlasovalo: 20246