Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakt

Brno chce z evropských dotací nakupovat nízkopodlažní autobusy

Zpravodajství ČTK | 4.11.2009 | 13:51 | : Doprava - Brněnský kraj | : lce

Brno 4. listopadu (ČTK) - V brněnské hromadné dopravě by mělo začít jezdit víc nízkopodlažních autobusů. Radnice plánuje koupit stroje za 150 milionů korun, přičemž polovinu chce získat z regionálního operačního programu. Odborníci mají nyní doporučit, zda se městu spíš vyplatí nákup vozů s dieselovým motorem, nebo autobusů na plyn. Zpracování posudku tento týden schválili městští radní, řekl dnes novinářům primátor Roman Onderka.

Brněnský dopravní podnik již vypsal veřejnou zakázku na nákup 25 nízkopodlažních autobusů s orientační cenou 125 milionů korun. "Nákup je plánován na rok 2010, podíl nízkopodlažních vozidel tím stoupne ze současných 31 na 40 procent vozového parku autobusů," řekla mluvčí podniku Hana Pohanová.

Podle Onderky je pro město důležité, aby nové vozy splňovaly přísná pravidla na ekologický provoz. Neznamená to však, že by tak autobusy na naftu byly mimo hru. "Já jsem byl velký zastánce plynových autobusů a poté, co jsem dostal některá čísla z dopravního podniku a bavili jsme se o tom, co je pro podnik výhodnější z finanční stránky, tak už takovým zastáncem nejsem," řekl primátor. Podle něj už dnes autobusy na naftu splňují přísné normy, navíc jsou levnější.

Nákup autobusů navazuje na podobnou zakázku v tramvajové dopravě. Město letos koupilo 12 nových pětičlánkových tramvají za 700 milionů korun. Téměř tři čtvrtiny ceny, 498 milionů korun, zaplatily fondy Evropské unie. Podle Onderky se sice na nákup autobusů vztahuje nižší evropská dotace, přesto se nákup vyplatí. "Obměna parku je nutná ve všech třech kategoriích, které dopravní podnik má, ať jsou to tramvaje, autobusy nebo trolejbusy," dodal Onderka.

Brněnský dopravní podnik přepraví denně až milion cestujících. Nyní provozuje kolem 320 tramvají, 300 autobusů, 150 trolejbusů a šest výletních lodí. Vozidla MHD najedou každoročně kolem 40.000 kilometrů. Největší podíl bezbariérových vozidel, kolem 40 procent, je u trolejbusů. Následují autobusy se zhruba 31 procenty a tramvaje s asi 29 procenty.

lce pet mol

zpět na: Monitoring médií 2009

Aktuality

Jiří Běhounek odmítá korupci – ROP Jihovýchod je čistý

(16. 5. 2012) Předseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman Kraje Vysočina se důrazně ohrazuje proti údajnému tvrzení senátora Drymla, které dnes citovala některá média, a to, že korupční aféry se bohužel netýkají jen Středočeského kraje. více

DALŠÍCH 243 MILIONŮ KORUN PRO NEZISKOVÉ SOCIÁLNÍ SLUŽBY V REGIONU JIHOVÝCHOD

(25. 4. 2012) Regionální rada Jihovýchod podpoří dotacemi ve výši více než 243 milionů korun celkem 17 nových projektů na rozvoj neziskových služeb. Jedná se o 6 projektů v Jihomoravském kraji a 11 projektů na Vysočině. O podpoře pro neziskové sociální služby rozhodl Výbor Regionální rady Jihovýchod dne 25. 4. 2012. více

Brněnská hvězdárna oceněna jako nejlepší investice roku 2011

(25. 4. 2012) Projekt Přírodovědné exploratorium, který byl podpořen dotací z Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši 32,4 milionů korun, dnes získal prestižní ocenění Nejlepší investice soutěže TOP INVEST 2011. více

Regionální operační programy je potřeba zachovat i v budoucím programovém období

(4. 4. 2012) Regionální operační programy zvládají čerpat peníze z evropských fondů rychleji a lépe než centrální operační programy – to je hlavní argument pro jejich zachování v letech 2014 – 2020, vysvětlili na tiskové konferenci ve středu dne 4. dubna 2012 v sídle KÚ Jihomoravského kraje ředitelé Úřadů regionální rady Severovýchod Zdeněk Semorád a Jihovýchod Artur Zatloukal. více