Kvůli krizi jsou na Vysočině ohroženy především investice a čerpání z fondů Evropské unie. Kraji se však zatím daří s touto nepříznivou situací bojovat a rok nového vedení kraje v čele s Jiřím Běhounkem se tak zatím zdá vcelku úspěšný.
TÉMA
„Zhodnotil bych uplynulý rok jako velmi složitý především proto, že na kraje dopadla ekonomická krize, se kterou ještě na konci minulého roku nikdo nepočítal," řekl Krajským novinám hejtman Jiří Běhounek. Podle něj se kraj musel především vyrovnat s doprovodnými problémy finanční krize. Kromě nižšího daňového výtěžku je tím nejpalčivějším vysoká nezaměstnanost. „Celá ta práce a všechna opatření, která jsme museli učinit, znamenají na druhou stranu cenné zkušenosti do budoucna. Jsem si jistý, že občané tvrdou práci vedení kraje ocení," dodal hejtman. S krizí přitom kraj bojuje celou řadou především úsporných opatření. Jde hlavně o šetření v oblasti výdajů krajského úřadu a některých příspěvkových organizací kraje. Kraj také spustil nové projekty, které mají pomoci. Jedním z nich je například projekt společného nakupování energií. „Děláme maximum. Spojili jsme se s jednotlivými hospodářskými komorami, spolupracujeme s podniky, ustanovili jsme pracovní skupinu, připravili jsme Strategii pro Vysočinu," jmenuje další jednotlivá opatření hejtman. A do budoucna nevylučuje ani úvěr. „Zatím musíme jít s rozpočtem o půl miliardy dolů, a to je pro kraj velmi obtížná situace." E-GOVERNMENT: CHLOUBA KRAJE Co se kraji povedlo? Těch věcí jmenuje hejtman Běhounek celou řadu. Jednou z nich je i vracení zdravotnických poplatků občanům. „Je tu velký rozruch kolem zákonnosti tohoto postupu a já se ptám, zda zřizování akciových společností v době platnosti zákona o neziskových nestátních zdravotnických zařízení byl právně v pořádku. Podle mého názoru nebyl a přesto se tím nikdo nezabýval. Tento dvojí metr se mi vůbec nelíbí. Na druhou stranu je pravda, že v současnosti je v tom hrazení poplatků nepořádek a nutně musí dojít k nějaké diskusi, co s tím udělat." Z dalších oblastí hejtman zmiňuje tu sociální, kterou se podařilo stabilizovat. „Zde bych rád vyzdvihl zásluhy pana Krčála, který má oblast na starost." V oblasti životního prostředí má však kraj problémy. Mohou za to alternativní zdroje energie, které se snaží kraj prosazovat. „Veřejnost na Vysočině nese velmi nelibě výstavbu větrných elektráren," poznamenává hejtman. „Navíc se nám nedaří ani výstavba bioplynových stanic, protože je to blokováno u rozvodných a přípojných struktur." Jako vůbec největší chloubu kraje vidí hejtman oblast informačních technologií a e-governmentu. Právě tyto otázky kraj tradičně přednáší na informačním veletrhu v Hradci Králové. „Vyzdvihl bych také čerpání z Regionálního operačního programu, které máme na nejvyšší úrovni v České republice," dodává lídr kraje.
VELKÉ PENÍZE DO SILNIC Velké finanční prostředky jdou v letošním roce do dopravní infrastruktury. Částka, která jde letos do projektů v této oblasti totiž dělá kolem 1,5 miliardy korun. Značnou část samozřejmě poskytla Evropská unie, bez jejíž pomoci si rekonstrukce českých silnic už umí představit jen málokdo. Z příkladů silnic, které byly, jsou nebo v nejbližší době budou opraveny, lze zmínit silnice kolem Havlíčkova Brodu. Jde například o komunikaci mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou či mezi Havlíčkovým Brodem a Čáslaví. „Za úspěch naší vlády v oblasti dopravy považuji také navýšení počtu kilometrů krajských silnic, stabilizaci Správy a údržby silnic či nákup nové techniky na údržbu komunikací." Podle hejtmana je teď nutné nezahálet a soustředit se na další práci. „Nedávno jsme měli setkání rady, kde jsme si zhodnotili rok 2009 a dali jsme si cíl, abychom si do poloviny ledna připravili představu na rok 2010 a dále na rok 2011 a 2012." Podle Běhounka však nelze očekávat žádné radikální kroky. „Jde především o dokončení rozpracovaných akcí v oblasti dopravy a zdravotnictví. Oblast zdravotnictví potřebujeme dále stabilizovat a zamezit odcházení mladých lékařů. Samozřejmě vše záleží na ekonomické situaci."
Foto popis| Krajský úřad na Vysočině maximálně využívá principy e-governmentu.
Foto autor| zdroj: www.vysocina-news.cz






