Přibyslav (Havlíčkobrodsko) 7. dubna (ČTK) - Přestavba bývalé železnice Přibyslav - Sázava na stezku pro cyklisty začne letos v létě. Akce přibližně za 46 milionů korun, již výrazně dotuje Evropská unie, bude zcela dokončena v závěru příštího roku, řekl dnes novinářům přibyslavský starosta Jan Štefáček. Přes 100 let stará dráha sloužila v posledních letech výletním vlakům. Kvůli špatnému stavu však už byly koleje i mosty rozebrány.
Starou železnici, která vede malebným údolím řeky Sázavy, se obcím nepodařilo zachránit. "Díky cyklostezce se tam ale návštěvníci dostanou na kole, pěšky, na bruslích a v zimě i na běžkách," uvedl Štefáček. Vzhledem k tomu, že vedle původní trati vede nová dráha, budou moci výletníci přijíždět i vlakem.
Na cyklostezku by se podle očekávání města měly nabalovat další aktivity zaměřené na cestovní ruch, například zlepšování podmínek pro stravování a ubytování turistů, vzniknout by mohla i půjčovna kol. Výhledově by nová cyklostezka měla být součástí bezpečné spojnice mezi žďárskou památkou UNESCO, kostelem svatého Jana Nepomuckého a přibyslavským zámkem, v němž sídlí hasičské muzeum. Na celé této trase zbývá vyřešit už jen stavbu úseku mezi obcemi Hamry nad Sázavou a Sázava.
Na stezku z Přibyslavi teď bude město vybírat dodavatele stavby. Zároveň dokončí výkup potřebných 178.000 metrů čtverečních pozemků. Pak začne přestavba trati, jejíž součástí bude i obnovení více než desítky přemostění. Nová asfaltová komunikace bude průjezdná možná v létě 2011. "Budeme se snažit, aby se stihla už příští cyklistická sezona," potvrdil Štefáček.
Železniční trať Přibyslav - Sázava byla pozůstatkem kdysi významné dráhy mezi Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem, která vznikla v roce 1898. Po druhé světové válce byla trať přeložena. Při privatizaci v 90. letech získala starou dráhu firma SaZ. Výletní vlaky tam jezdily od roku 1997 do jara 2006. Provoz skončil kvůli zchátralosti některých drážních zařízení.
Na cyklostezku dostane Přibyslav 41 milionů korun z evropského regionálního operačního programu. V posledních třech letech plynulo z tohoto programu na nové cesty pro bicyklisty v kraji Vysočina 239 milionů korun.
vst sap






