Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Brno má novou hvězdárnu, jednu z nejmodernějších

(10. 11. 2011) Brno má jednu z nejmodernějších hvězdáren v rámci České republiky a středoevropského prostoru vůbec. Čtvrtek 10. listopadu 2011 je dnem, kdy po více než jednom roce, přesněji po patnácti měsících, končí největší rekonstrukce brněnského planetária v jeho nemalé historii. Oprava a celková přestavba včetně instalace centra pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody si vyžádala 97,4 mil. Kč. Téměř 65 milionů bylo poskytnuto z Regionálního operačního programu Jihovýchod z fondů EU. Centrem celého dění i nadále zůstává astronomie ve všech možných podobách. Poprvé se brány Hvězdárny a planetária Brno otevřou pro veřejnost 12. listopadu.

 

„Hlavním cílem modernizace brněnského planetária bylo ještě více přiblížit vesmír a vědu nám obyčejným smrtelníkům. Rozšířená nabídka pro veřejnost s sebou nese také nespočet novinek, a to jak v oblasti astronomie, tak na poli dalších vědeckých disciplín. Vše bude v maximální možné míře interaktivní, což určitě ocení nejenom děti, ale i dospělí,“ řekl primátor města Roman Onderka.

 

„Jelikož předpokládáme velký zájem veřejnosti, rozhodli jsme se nesoustředit na jeden otevírací den, nýbrž celé dva týdny. Od 12. do 27. listopadu proto budeme každý den nabízet prohlídky exploratoria, kde je instalován „Příběh sluneční soustavy“, výpravné představení „Neuvěřitelné Brno“ pod umělou oblohou velkého planetária a za jasného počasí také pozorování večerní oblohy. V sobotu a v neděli k tomu přidáme i pohádku pro nejmenší diváky. Dále je vhodné využít rezervační systém na našich webových stránkách,“ prozradil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

 

„ROP Jihovýchod podpořil výstavbu exploratoria dotací 65 milionů korun. Doufám, že hvězdárna přiláká nejen malé školáky, ale i dospělé zábavným pojetím vědy  a stane se další významnou turistickou atraktivitou města Brna,“ dodává ředitelka Úřadu Regionální rady Marta Sargánková

 

Nejviditelnější změnou je samozřejmě zrekonstruovaná budova. Rozsah stavebních prací byl natolik zásadní, že se fakticky jednalo o stavbu nové kulturně-vzdělávací instituce. Třetina budovy byla zbourána, ze zbývajících částí zůstaly jen obvodové zdi. Mnohem důležitější je ale vnitřní vybavení. Návštěvníci se mohou těšit na nové astronomické dalekohledy, exploratorium, malé i velké planetárium či přednáškový sál. Na sklonku roku 2012 dojde také k instalaci digitálního planetária.

 

Faktické informace o rekonstrukci

Rekonstrukce: srpen 2010 až říjen 2011

Architekt: Martin Rudiš, kancelář Rudiš-Rudiš architekti, s. r. o.

Zhotovitel: Skanska, a. s.

Investor: statutární město Brno

Investice: 97,4 mil. Kč (z toho dotace EU 65 mil. Kč)

 

Hlavní novinky a změny

- nová budova s novými a dvakrát většími prostory

- nový repertoár všech pořadů

- širší zaměření, nejenom astronomie, ale i geologie, chemie, fyzika, matematika, geografie a další

- nový vizuální styl

- výrazně pohodlnější zákaznický servis

 

Hvězdárna spolupracuje s těmito instituty

- Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, CEITEC

- Akademie věd České republiky

- Turistické informační centrum města Brna, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Filharmonie Brno, Muzeum města Brna

 

Pilotní a zahajovací program

Pilotní projekce „Neuvěřitelné Brno“ představuje naše město z nečekaných úhlů pohledu a průkopnickými způsoby. Bude k dispozici i v jiných jazykových mutacích.

 

Připravovaný program

denně v 17, 18, 19 a 20 hodin

PŘÍBĚH SLUNEČNÍ SOUSTAVY

komentované prohlídky v exploratoriu

 

denně v 18 a 20 hodin

NEUVĚŘITELNÉ BRNO

pořad v planetáriu pro ty, co chtějí poznat Brno

 

denně v 19 hodin

POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY

pouze za jasného počasí

 

v sobotu a v neděli ve 14 a 16 hodin

COPAK DĚLÁŠ SLUNÍČKO?

pořad pro děti

 

Spolu s obsahovou a stavební proměnou Hvězdárny a planetária Brno dojde i k výrazné proměně návštěvnického servisu. Zprovozněny byly nové www stránky, rezervační i objednávkový systém.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Schválení závěrečného účtu a účetní závěrky 2019

Dne 24.6.2020 Výbor regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na svém 75. zasedání schválil závěrečný účet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod za rok 2019 a řádnou účetní závěrku sestavenou k 31.12.2019. více

Rozpočet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na rok 2020 a střednědobý výhled rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na období 2021 - 2022

Výbor Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) schválil rozpočet RR JV na rok 2020 a současně i střednědobý výhled rozpočtu na období 2021-2022. více

Metodický pokyn Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod č. 1/2019 EXTERNÍ.

Změna termínu předkládání monitorovací zprávy o udržitenosti projektů. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více