Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Další téměř miliarda korun míří na jižní Moravu a Vysočinu

(26. 6. 2013) Výbor Regionální rady Jihovýchod dnes schválil více než 973 milionů korun dotací pro celkem 56 projektů, z toho 20 na Vysočině za více než 422 milionů korun a 36 v Jihomoravském kraji za více než 551 milionů korun. 

Díky dnes schválené dotaci budou modernizovány například úseky silnic II/385 Tišnov – Hradčany – Čebín, což je významný krajský tah, spojující regionální centra Brno, Kuřim a Tišnov s Krajem Vysočina 

a II/152 z Jamolic na hranice Kraje Vysočina a bude započata III. stavba průtahu Čejkovicemi. Celkově ROP Jihovýchod podpoří silnice II. a III. třídy na jižní Moravě dotacemi ve výši téměř 138 milionů korun.

V oblasti podpory cestovního ruchu dnes dotaci získalo celkem 26 projektů za více než 577 milionů korun.  Díky dotaci tak například ve Vranově nad Dyjí vznikne Zahrada nad Dyjí - park zážitků, inspirace a setkání, projekt, který je inspirován krásnou přírodou Vranovsko – Bítovské oblasti a Národního parku Podyjí. Předmětem projektu je výstavba zážitkového parku a zahrady. Mezi hlavní atraktivity projektu bude patřit  multimediální hra provázející celou zahradu, interaktivní stezka očima zvířat. Každé zvíře bude "patronem" své atrakce, např. čapí hnízdo v korunách stromů dostupné lanovým mostem s tobogánem, temné bludiště jako obydlí netopýra, hledání ještěrčích vajíček a další. Na Novoměstsku vzniknou díky dotaci specializované sportovní trasy, dojde tak k rozšíření nabídky turistických atraktivit ve sportovním a volnočasovém areálu v Novém Městě na Moravě, který se nachází ve Vysočina  Aréně. V přilehlém lese bude vybudováno cca 20 km tzv. singletracků, co jsou stezky pro horská kola, nordic walking či track running s jednosměrným provozem. Projekt rekonstrukce budovy bývalého pivovaru v zámeckém areálu ve Žďáře nad Sázavou rozšíří stávající návštěvnické okruhy Zámku a nabídne zajímavou expozici o cisterciáckém řádu, který je s místním zámkem spojen či o období baroka.

Dále bude díky dotaci z ROP Jihovýchod vybudován například Archeopark v Mikulčicích, centrum volnočasových aktivit a turistiky Panský dvůr Telč, naučná stezka v okolí Veselí nad Moravou, v Brně bude zpřístupněna židovská synagoga na Skořepce a v Břeclavi bude obnovena židovská obřadní síň a další.

Statutární města Jihlava a Brno získaly celkem 25 milionů korun na regeneraci veřejných prostředí v Jihlavě a sportovní areál Hněvkovského v Brně.

Významná podpora z ROP Jihovýchod putuje také k obcím a městům, celkem 15 projektů na jižní Moravě může být podpořeno maximálně 117 miliony korun, 9 projektů na Vysočině může získat až 103 milionů korun.  Díky dotaci tak v Pohořelicích u Brna proběhne rekonstrukce a nástavba mateřské školy, vzniknou tři nové třídy s celkovou kapacitou 70 dětí, součástí projektu je i vnitřní vybavení nových tříd, a to jak základní vybavení nábytkem, tak i vybavení pro kvalitnější vzdělávání dětí předškolního věku. Při ZŠ Šlapanice vznikne nový víceúčelový atletický areál s běžeckým oválem, sprinterskou rovinkou s pěti drahami, sportoviště na skok do dálky a trojskok, sektor na skok do výšky, sportoviště na vrh koulí, na vrh diskem a na hod oštěpem, dráha in – line, travnaté fotbalové hřiště 19 x 30 m a 25 x 40 m  a volejbalové hřiště umístěné v tartanovém sektoru.

Díky dotaci také ožije veřejné prostranství v Třebíči – Borovině. Jedná se o lokalitu, která je pozůstatkem po bývalém výrobním areálu a cílem projektu je, aby se z ní stal živý prostor. Pochůzí i pojezdové plochy, parkoviště, cyklostezka či volnočasová infrastruktura v podobě hřiště, nově budovaný sjezd z hlavní silnice a zastávka MHD, to vše přispěje k otevření této části města veřejnosti.

Ve Žďáře nad Sázavou dojde ke kompletní rekonstrukci náměstí, která bude zahrnovat reorganizaci parkoviště vč. zvýšení počtu parkovacích stání pro handicapované, úpravu povrchů vč. rozšíření chodníků, plochy pro odpočinek a relaxaci či vybudování pásu vzrostlé zeleně z důvodu odhlučnění provozu z komunikace I/37.  

Kompletní seznam projektů, kterým dnes byla schválena dotace, najdete na www.jihovychod.cz v sekci seznam příjemců, Příjemci dotace schváleni na 43. VRR 26. června 2013.

ROP Jihovýchod má pro programové období 2007–2013 k dispozici dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 720 milionů eur, tj. přibližně 18,4 miliardy korun. Proplaceno na účty příjemců dotací je již více než 12 miliard korun.

 

 

 

 

 

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Prodej nepotřebného majetku ROP Jihovýchod

Likvidační komise na svém zasedání 12.11.2020 doporučila a předseda RR Jihovýchod 23.11.2020 rozhodl o prodeji nepotřebného majetku více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více