Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Dalších více než 500 milionů pro jižní Moravu a Vysočinu

(5.12.2013) Výbor Regionální rady Jihovýchod 4. 12. 2013 schválil přes půl miliardy korun dotací pro celkem 24 projektů, z toho 10 na Vysočině a 14 v Jihomoravském kraji. Dalších 10 projektů má šanci získat až 451 milionů korun, pokud dojde k pozitivnímu vývoji kurzu a úsporám v již běžících projektech.

Díky schválené dotaci budou modernizovány například úseky silnic II/432 Ratíškovice–Hodonín, II/383 Pozořice–Sivice, II/400 Hostěradice–Višňové nebo silnice II/425 - průtah Nosislaví. Silnice II/425 je součástí krajské silniční sítě a tvoří důležitou komunikační spojnici na trase Brno – Rajhrad – Židlochovice – Hustopeče – Břeclav. 

Rozvoj služeb v cestovním ruchu bude podpořen 12 novými projekty. Poznej aktivně Žďársko, je název projektu města Žďár nad Sázavou, který je zaměřen na marketingové aktivity propagující nově vznikající sportovní a volnočasový areál u Pilské nádrže.

Svou propagaci díky dotaci z ROP Jihovýchod startují také dva strategické projekty cestovního ruchu, a to Centrum zelených vědomostí v Bystřici nad Pernštejnem, které své brány návštěvníkům otevře v letní sezóně 2015, a nové expozice v Zámku v Třebíči, které byly dokončeny v nedávné době. Cyklisté se díky projektu Městského kulturního střediska Třebíč dozví o možnostech, které jim nabídne nově budovaný TouristPoint v Třebíči či jak se dostat na rozhlednu na Pekelném kopci u Třebíče. Lákat turisty do svého areálu nejen na ukázky života v podzámčí, ale i na zábavné a volnočasové aktivity, bude také Panský dvůr v Telči.

Projekt s názvem Živé prameny jižní Moravy představíjižní Moravu jako jedinečný kraj relaxace a wellness. Projekt má za cíl oslovit potenciální spotřebitele a upozornit je na účinky jodobromových pramenů pro léčení cévních onemocnění, nemocí pohybového ústrojí, nemocí neurologických, gynekologických a kožních a rovněž na speciální vinné terapie, při nichž se využívá léčebná síla vinných hroznů k relaxaci a načerpání nové energie.

Statutární město Jihlava uspělo s projektem zvýšení kapacity Mateřské školy Mozaika na ulici Březinova, kde díky dotaci ve výši 22,1 milionu korun dojde k dostavbě zbrusu nových tříd, které nahradí staré nevyhovující, a navíc se školka o jednu třídu rozšíří. Budova bude zpřístupněna lidem s omezenou schopností pohybu a orientace. V rámci projektu bude upravena a nově vybavena i školní kuchyně a sociální zařízení. Venkovní areál bude doplněn o nové lavičky, stojánkové pítko a do zahrady budou umístěny nové herní prvky. 

Statutární město Brno získalo téměř 12,5 milionu korun na sportovní areál Brno-Útěchov. Díky dotaci dojde k revitalizaci areálu, která napomůže rozvoji komunitního života městské části, neboť objekt zázemí areálu bude rovněž využíván jako sídlo pro samosprávná a občanská sdružení. Bude zbudován objekt s denní místností pro sportovce a recepcí k šatnám sportovců. Tělocvična pro aerobik, klubovna TJ Útěchov a sklad sportovního náčiní. Díky dotaci bude také zmodernizováno sportoviště při ZŠ Jasanová v Jundrově. 

Velmi zajímavé a potřebné jsou také schválené projekty, které se pohybují v tzv. nejisté části alokace. Jedná se například o projekty modernizace silnic na Vysočině za více než 360 milionů korun. Mezi projekty, které by mohly v případě kladného vývoje situace získat dotaci, patří například pokračování modernizace silnice II/405 spojující Jihlavu a Třebíč (páteřní komunikace), a to vybudování obchvatu obce Příseka, kterou denně projede více jak 3 000 vozidel. Rekonstrukce povrchu se pravděpodobně dočká také silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. 

„Režim závěrečných výzev a s ním spojená nejistá část alokace jsou skvělé nástroje, které nám umožní vyčerpat přidělené prostředky do poslední koruny. V tomto režimu aktivně pracujeme s měnícím se kurzem eura a také s  penězi z probíhajících projektů, které se uspoří při výběrových řízeních a ve výdajích, které podle evropských pravidel neproplácíme. Uvolněné peníze posíláme projektům, které jsou již připraveny a od začátku počítají s tím, že mohou dostat jen část dotace nebo vůbec nic. Pokud se peněz vrátí dost, mohou slavit. A my také, protože se nám tímto způsobem podaří vyčerpat program do nuly,“ říká o závěrečných výzvách Ing. Artur Zatloukal, ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod. 

ROP Jihovýchod má pro programové období 2007–2013 k dispozici dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 720 milionů eur, tj. přibližně 18,3 miliardy korun. Společně s dřívějším spolufinancováním ze státního rozpočtu a se stálým příspěvkem krajů má dohromady k rozdělení necelých 20 miliard korun. Smlouvy s příjemci pokrývají téměř všechny zbývající dotační peníze. Na účty příjemců dotací bylo proplaceno již 13,4 miliardy korun.

 

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Prodej nepotřebného majetku ROP Jihovýchod

Likvidační komise na svém zasedání 12.11.2020 doporučila a předseda RR Jihovýchod 23.11.2020 rozhodl o prodeji nepotřebného majetku více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více