Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Dobrá věc se podařila! Evropská komise schválila zvláštní balíček projektů ROP Jihovýchod, které nezakládají veřejnou podporu

 (16. 7. 2013) Výbor Regionální rady Jihovýchod schválil 26. června 2013 dotace na podporu cestovního ruchu na jižní Moravě a Vysočině ve výši 570 milionů korun. 18 projektů však čekalo ještě na potvrzení z Evropské komise, že nezakládají veřejnou podporu a může jim být přiznána celá schválená dotace. Na začátku července přišlo rozhodnutí Evropské komise, projekty mohou vyčerpat všech přidělených 362 milionů korun.

Co to celé znamená? Každý projekt, který usiluje o získání dotace z evropských fondů, musí vědět, zda tzv. zakládá, či nezakládá veřejnou podporu. Pravidla veřejné podpory jsou složitá, ve zkratce jde o to, zda projekt neovlivňuje obchod mezi členskými státy, v našem případě zda projekty neovlivní návštěvy zahraničních turistů natolik, aby to znamenalo negativní vliv na podnikání v jejich zemi.

 

Projekty zakládající veřejnou podporu mají zpravidla hrazeno nižší procento nákladů, dostanou tedy menší míru dotace.

 

„Již v prosinci 2012 jsme požádali Evropskou komisi o stanovisko ke konkrétním projektům, které by potenciálně mohly zakládat veřejnou podporu. Jsem rád, že naše rozhodnutí přidělit všem projektům maximální dotaci bylo správné a Komise je potvrdila. Nyní se nemůže stát, že by nějaký auditor v budoucnu řekl, že byla poskytnuta veřejná podpora a projekty mají část dotace vracet. Výsledek považujeme za veliký úspěch,“ komentoval situaci Ing. Artur Zatloukal, ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod. „Evropská komise v našem případě reagovala pružně, posoudit takový počet projektů zároveň není vůbec obvyklé,“dodal.

 

Projekty zahrnují obnovu kulturních památek, výstavbu naučných stezek a stezek pro pěší turisty a cyklisty, rekonstrukce přístupových komunikací a výstavbu parkovacích ploch nebo budování volnočasových a vzdělávacích center. Týká se to např. projektu Brno židovské – zpřístupnění synagogy na ulici Skořepka, který řeší rekonstrukci funkcionalistické stavební památky a její zpřístupnění pro veřejnost, dále parkoviště pro návštěvníky hradu Pernštejna, naučné stezky v okolí města Veselí nad Moravou, rekonstrukce zámku Miroslav, zázemí pro turisty v přístavu Strážnice II. Baťova kanálu-2. etapa a dalších.

 

ROP Jihovýchod má pro programové období 2007–2013 k dispozici dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 720 milionů eur, tj. přibližně 18,4 miliardy korun. Z této částky jsou k dnešnímu dni pro 745 projektů schváleny dotace (čistě evropské peníze) ve výši 16,6 miliardy korun a na účty příjemců dotací již bylo proplaceno více než 12,4 miliardy korun (celková dotace).

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Prodej nepotřebného majetku ROP Jihovýchod

Likvidační komise na svém zasedání 12.11.2020 doporučila a předseda RR Jihovýchod 23.11.2020 rozhodl o prodeji nepotřebného majetku více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více