Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

EU přispěje 17 miliony korun na výstavbu naučných stezek a rozhleden na jižní Moravě

(03. 05. 2011) Devět projektů naučných stezek či výstavby rozhleden si na jižní Moravě rozdělí 17 milionů korun z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Nové rozhledny si užijí obyvatelé i turisté v Hustopečích, Žernovníku nebo v Olšanech.

Hustopečské mandloňové sady jsou unikátní nejen v ČR, ale i v celé střední Evropě. Na ploše čtyřech hektarů roste 1 200 stromů. Mandloně byly vysázeny původně pro potřeby čokoládoven z Olomouce. Sady již před lety osiřely, radnice usilovala dvanáct let o jejich získání.

Díky právě schválené evropské dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši téměř dvou milionů korun radnice doplní turistickou infrastrukturu (naučné infotabule, posezení a mobiliář). Nově vybudovaná dřevěná rozhledna o výšce 17 metrů nabídne návštěvníkům pohled na mandloňové sady a blízké Pálavské vrchy.

Obec Žernovník již v roce 2008 začala uvažovat o přeměně starého vodojemu na turisticky atraktivní rozhlednu. Evropská dotace ve výši 2,6 milionů korun umožní tento záměr realizovat. Za tuto částku vznikne nejen 12 metrová rozhledna, ale i důležitá cyklotrasa s doprovodným mobiliářem. Cyklotrasa propojí Brno, Černohorsko, Moravský kras a mikroregion Čebínka.

V Olšanech vybudují novou vyhlídkovou věž na Červeném vrchu.  Jedná se o tradiční místo, kde vyhlídkové věže stály již v minulosti. První z nich byla postavena již v roce 1876, další válečná věž z roku 1918 byla vyvrácena větrem. Díky tří milionové dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod nyní vznikne vyhlídková věž s výškou hřebene 32 metrů. Doplní ji naučná stezka v délce 8,5 kilometru s devíti zastaveními, která seznámí návštěvníky s místní přírodou, lidovými zvyky a tradicemi.

Další naučné stezky podpořené evropskou dotací vzniknou ve Velkých Pavlovicích,  na Hustopečsku, Hodonínsku, Rajhradsku nebo v obci Přítluky a Borač.

Regionální rada Jihovýchod již podpořila 537 projektů za 13,4 miliard korun. Regionální rada Jihovýchod proplatila k dnešnímu dni na účty příjemců více než 8,6 miliardy korun.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Schválení závěrečného účtu a účetní závěrky 2019

Dne 24.6.2020 Výbor regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na svém 75. zasedání schválil závěrečný účet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod za rok 2019 a řádnou účetní závěrku sestavenou k 31.12.2019. více

Rozpočet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na rok 2020 a střednědobý výhled rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na období 2021 - 2022

Výbor Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) schválil rozpočet RR JV na rok 2020 a současně i střednědobý výhled rozpočtu na období 2021-2022. více

Metodický pokyn Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod č. 1/2019 EXTERNÍ.

Změna termínu předkládání monitorovací zprávy o udržitenosti projektů. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více