Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Lázně na jihu Moravy mají svůj smysl

(30. 5. 2012) MF Dnes ve svém článku ze dne 29. 5. 2012 s názvem: „Hejtman Hašek buduje nové lázně za stamiliony. Z dotací“, informuje širokou veřejnost o přípravě a výstavbě lázeňského centra v oblasti Pasohlávek a v Lednici díky dotacím z ROP Jihovýchod.

Článek mimo jiné naráží na to, že se jedná o spotřebovávání evropských peněz za každou cenu bez hlubšího konceptu.

Artur Zatloukal, ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod, však říká: Jihomoravský kraj se pustil do rozvoje lázeňství už při svém vzniku v roce 2000. V kraji jsou jediné tři oblasti, kde má smysl lázeňství rozvíjet – Hodonín, Lednice, Pasohlávky. Jde tedy o dlouhodobou strategii, která je uvedena ve všech důležitých rozvojových dokumentech, nikoliv o nekoncepční přístup.  Podpora lázeňství byla rovněž zakotvena v Regionálním operačním programu Jihovýchod již při jeho  přípravě v roce 2005. Smysl rozvoje lázeňství v Jihomoravském kraji dokládá také analýza Masarykovy univerzity. Vrt minerální léčivé vody v Pasohlávkách byl uznán ministerstvem zdravotnictví již v roce 1998.“

 Celkem se dlouhodobě plánují dotace do jihomoravského lázeňství ve výši 600 mil. Kč. Tato dotace je podmíněna dalšími přímými soukromými investicemi ve výši nejméně 1,2 miliardy korun. Právě projekty, které podobným způsobem nastartují rozvoj území a umožní další investice, by měly být podporovány z prostředků EU.

Jedním ze základních důvodů, proč vybudovat toto ojedinělé centrum, je snaha přitáhnout na jižní Moravu mnohem více turistů, nabídnout jim kvalitní zázemí a služby a přimět je, aby v regionu zůstali déle, přes noc, aby jižní Morava nebyla jen jednodenním návštěvním cílem, jak je tomu v převážné většině návštěv nyní. Lázně a celé volnočasové centrum budou sloužit také obyvatelům jižní Moravy, budou součástí možností zvyšování kvality života obyvatel regionu.

 Nezanedbatelným dopadem bude rozvoj ekonomiky dané oblasti, mnoho nových pracovních míst pro místní obyvatele a rozvoj dalších navazujících služeb.

 V případě Lázní Lednice ROP Jihovýchod podporuje pouze projekt lázeňské promenády, projekt opravy koníren je dotován z Integrovaného operačního programu a je administrován Ministerstvem kultury ČR. 

 

 

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Úřad Regionální rady předkládá Výboru Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) ke schválení návrh rozpočtu RR JV na rok 2020 a současně i návrh střednědobého výhledu rozpočtu na období 2021-2022. více

Metodický pokyn Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod č. 1/2019 EXTERNÍ.

Změna termínu předkládání monitorovací zprávy o udržitenosti projektů. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více