Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Národní kulturní památka v Polné zpřístupněna

(27. 8. 2012) 25. srpna 2012 byl široké veřejnosti slavnostně zpřístupněn děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, včetně vnější a vnitřní prohlídkové trasy a informačního centra v přízemí chrámu. Díky přislíbené dotaci z ROP Jihovýchod ve výši více než 38 milionů korun tak široká veřejnost může obdivovat tuto národní kulturní památku a také jednu z nejvýznamnějších barokních památek v Česku.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavený v letech 1700-1707 podle původních plánů italského mistra Dominika de Angeli, je národní kulturní památkou a dominantou města Polná. Díky dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod byla památka komplexně zrekonstruována, byla obnovena fasáda, takže chrám získal barevnost shodující se s původním stavem v roce 1707. Byla položena nová střecha, proběhly repasy oken, byly restaurovány vstupní dveře do chrámu, ohradní zeď, schodiště, plastiky světců a Panny Marie, pískovcové hlavice s motivy andělů a znaky Dietrichsteinů a byly instalovány ochranné sítě proti holubům na ochozu věže. Součástí projektu byla také obnova přístupových cest k chrámu a schodiště na věž. Dále byly zrekonstruovány sály pro potřeby prohlídkové trasy děkanského kostela.

„ Od neděle 26. srpna 2012 bude chrám otevřen 6 dnů v týdnu po celý kalendářní rok. Návštěvníci budou moci zhlédnout interiér kostela a prohlídkovou trasu chrámu, která v sobě zahrnuje sály s exponáty týkající se historie kostela, vyjít na věž, navštívit byt hlásného se stylovým zařízením a z ochozu věže se pokochat naším městem a nádherným výhledem na naši Vysočinu“, upřesnil Mons. Mgr. Zdeněk Krček, děkan polenského chrámu.

V rámci zpřístupnění národní kulturní památky se 25. 8. 2012 konala slavnostní bohoslužba, kterou celebroval pražský arcibiskup primas Dominik kardinál Duka a sídelní biskup královehradecký Mons. Jan Vokál. Po slavnostní mši svaté byla otevřena prohlídková trasa chrámu, kterou si osobně prohlédl i pražský arcibiskup primas Dominik kardinál Duka za doprovodu Mons. Mgr. Zdeňka Krčka a dalších významných osobností regionu i veřejnosti.

Chrám Polná

Přestřižení pásky

Prohlídková trasa

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Prodej nepotřebného majetku ROP Jihovýchod

Likvidační komise na svém zasedání 12.11.2020 doporučila a předseda RR Jihovýchod 23.11.2020 rozhodl o prodeji nepotřebného majetku více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více