Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Národní kulturní památka v Polné zpřístupněna

(27. 8. 2012) 25. srpna 2012 byl široké veřejnosti slavnostně zpřístupněn děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, včetně vnější a vnitřní prohlídkové trasy a informačního centra v přízemí chrámu. Díky přislíbené dotaci z ROP Jihovýchod ve výši více než 38 milionů korun tak široká veřejnost může obdivovat tuto národní kulturní památku a také jednu z nejvýznamnějších barokních památek v Česku.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavený v letech 1700-1707 podle původních plánů italského mistra Dominika de Angeli, je národní kulturní památkou a dominantou města Polná. Díky dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod byla památka komplexně zrekonstruována, byla obnovena fasáda, takže chrám získal barevnost shodující se s původním stavem v roce 1707. Byla položena nová střecha, proběhly repasy oken, byly restaurovány vstupní dveře do chrámu, ohradní zeď, schodiště, plastiky světců a Panny Marie, pískovcové hlavice s motivy andělů a znaky Dietrichsteinů a byly instalovány ochranné sítě proti holubům na ochozu věže. Součástí projektu byla také obnova přístupových cest k chrámu a schodiště na věž. Dále byly zrekonstruovány sály pro potřeby prohlídkové trasy děkanského kostela.

„ Od neděle 26. srpna 2012 bude chrám otevřen 6 dnů v týdnu po celý kalendářní rok. Návštěvníci budou moci zhlédnout interiér kostela a prohlídkovou trasu chrámu, která v sobě zahrnuje sály s exponáty týkající se historie kostela, vyjít na věž, navštívit byt hlásného se stylovým zařízením a z ochozu věže se pokochat naším městem a nádherným výhledem na naši Vysočinu“, upřesnil Mons. Mgr. Zdeněk Krček, děkan polenského chrámu.

V rámci zpřístupnění národní kulturní památky se 25. 8. 2012 konala slavnostní bohoslužba, kterou celebroval pražský arcibiskup primas Dominik kardinál Duka a sídelní biskup královehradecký Mons. Jan Vokál. Po slavnostní mši svaté byla otevřena prohlídková trasa chrámu, kterou si osobně prohlédl i pražský arcibiskup primas Dominik kardinál Duka za doprovodu Mons. Mgr. Zdeňka Krčka a dalších významných osobností regionu i veřejnosti.

Chrám Polná

Přestřižení pásky

Prohlídková trasa

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Prodej nepotřebného majetku ROP Jihovýchod

Likvidační komise na svém zasedání 30. 9. 2021 doporučila a předseda RR Jihovýchod 14. 10. 2021 rozhodl o prodeji nepotřebného majetku více

Zrušení pobočky v Jihlavě ke dni 31. 12. 2020.

Veškeré podání a dotazy směřujte od 4. 1. 2021 na sídlo úřadu Regionální rady Jihovýchod v Brně. více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více