Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Nejvyšší bod Třebíčska se dočká rozhledny

Na nejvyšším bodě Třebíčska, vrcholu Mařenka (711 m n. m.), vznikne díky tří milionové dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod nová rozhledna.

Kombinací obvodového pláště z kamene a kovové konstrukce schodiště s dřevěnými prvky vznikne unikátní 31 metrů vysoká rozhledna. Na jejím vrcholu bude zastřešené vyhlídkové molo. Původní rozhledna na hoře Mařence sloužila poutníkům k výhledu do širokého okolí. Podle pamětníků bylo za dobrého počasí vidět až do sousedního Rakouska. V padesátých letech minulého století se však při silné bouři zřítila. Od té doby proběhlo několik pokusů o obnovu rozhledny.

Obce Rokytnice nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov se spojily do Mikroregionu Podhůří Mařenky. Myšlenky na stavbu nové rozhledny započaly již v roce 2003, kdy si mikroregion nechal zpracovat projektovou dokumentaci. Finanční prostředky se podařilo získat až nyní díky evropské dotaci.

Vrchol Mařenka je turisticky atraktivní oblastí. Kolem prochází řada pěších tras a cyklotras. Přímo na vrcholu končí naučná stezka Mařenka, která bude díky projektu dovybavena mobiliářem. V těsné blízkosti vrcholu prochází také značená cyklotrasa.

Mezi další projekty, které získaly dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod, patří značení lyžařských tras na Žďársku, naučná stezka kolem říčky Kamenice v Kamenici nad Lipou nebo poznávací stezka Jana Zrzavého v Okrouhlici. Projekt značení 130 kilometrové cyklotrasy Jihlava-Třebíč-Raabs zahrnuje již dokončené a nyní realizované úseky cyklostezky Jihlava-Třebíč-Raabs, které již dříve byly podpořeny evropskou dotací. Pět projektů naučných stezek, značení cyklotras a rozhleden na Vysočině si rozdělilo 7,8 milionů korun z evropských fondů.

Regionální rada Jihovýchod již podpořila 537 projektů za 13,7 miliard korun. Regionální rada Jihovýchod proplatila k dnešnímu dni na účty příjemců více než 8,5 miliardy korun.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Rozpočet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na rok 2020 a střednědobý výhled rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na období 2021 - 2022

Výbor Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) schválil rozpočet RR JV na rok 2020 a současně i střednědobý výhled rozpočtu na období 2021-2022. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více

Informace pro subjekty osobních údajů

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod, IČO 75082241, sídlem Kounicova 271/13, 602 00 Brno (dále jen „správce“), tímto v souladu s přímo aplikovatelným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (dále jen „nařízení“), zejména jeho čl. 12 až 15, sděluje subjektům osobních údajů níže uvedené informace. více