Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Přijměte pozvání do zámeckých zahrad v Mikulově

(28.8.2015) Rozsáhlá obnova zámeckých zahrad u mikulovského zámku je u konce a zahrady jsou připraveny k Vaší návštěvě. Přípravy na obnovu zahrady trvaly deset let. Fyzické práce pak s krátkými pauzami přibližně rok a mohly být realizovány i díky přislíbené dotaci 18 milionů korun z ROP Jihovýchod.

Zahrady opět získaly barokní nádech, jaký měly dříve. Záměrem však nebylo vytvořit jejich kopii. „Chtěli jsme, aby byl rukopis současný. Je to reminiscence na baroko. Základní motiv jsme ponechali, jinak je vše nové,“ řekl autor návrhu nové podoby zahrady a jeden z nejvýznamnějších českých zahradních architektů Ivar Otruba.

Prostory kolem zámku nyní zdobí například nová mohutná oranžerie. Stojí v místech, kde zhruba před sto padesáti lety stála i ta původní. Dnes může prostor uvnitř oranžerie sloužit třeba ke svatebním obřadům, různým koncertům nebo divadlům. Mezi další novinky patří velké lomené schodiště postavené na zděné rampě. Je věrnou kopií původního, které na počátku osmnáctého století spojovalo salu terrenu se zahradou. Novou kašnu, bludiště, zahradu pro slabozraké, růžovou zahradu a mnohé další můžete od září navštívit každý den. Na začátku zář budou pro zájemce probíhat i komentované prohlídky s Miladou Rigasovou z Národního památkového ústavu Brno.

Místo čeká první zatěžkávací zkouška na Pálavském vinobraní 11. a 12. září. „Zahrada bude otevřená po celou dobu slavností. Směrem od náměstí bránu zamykat nebudeme. Naopak ze Zámecké ulice bude uzavřená natrvalo. Věřím, že zatěžkávací zkouška dopadne dobře a že se bude lidem nová podoba líbit,“ řekl při slavnostním otevření zahrad ředitel zámku Mikulov Petr Kubín.

zámecké zahrady Mikulov

 

zámecká zahrada Mikulov

 

zámecká zahrada Mikulov

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Ukončení činnosti Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod

Zákonem č. 251/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími souvisejícími zákony, bude Regionální rada Jihovýchod k 31. prosinci 2021 zrušena. Právním nástupcem od 1. ledna 2022 je stanovena Česká republika – Ministerstvo pro místní rozvoj, pro oblast daňových řízení pak Ministerstvo financí ČR.

 

  více

Zrušení pobočky v Jihlavě ke dni 31. 12. 2020.

Veškeré podání a dotazy směřujte od 4. 1. 2021 na sídlo úřadu Regionální rady Jihovýchod v Brně. více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více