Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

První proplacená miliarda korun evropských dotací

(1. 7. 2009) Regionální rada Jihovýchod slaví dnes třetí výročí svého založení. Dalším důvodem k oslavám je i první proplacená miliarda korun na účty příjemců dotací z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

„Těší mě skutečnost, že právě náš region Jihovýchod patří v rámci České republiky mezi nejúspěšnější v čerpání evropských fondů na velmi kvalitní projekty. Jsem přesvědčen, že tomu tak bude i nadále," řekl Michal Hašek, předseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman Jihomoravského kraje.

Marta Sargánková, ředitelka Úřadu Regionální rady Jihovýchod, zdůrazňuje pozici Regionální rady Jihovýchod po třech letech činnosti: „Regionální rada se stala funkční organizací, která je schopna poradit potenciálním žadatelům o evropské dotace, jak připravit kvalitní projekt, aby mohl získat dotace. Kromě toho regionální rada schvaluje projekty a proplácí dotace projektům regionu Jihovýchod." Třetí narozeniny slaví 1. července Regionální rada Jihovýchod navíc s významným milníkem. Ve stejném termínu dochází k proplacení první miliardy korun příjemcům na projekty Regionálního operačního programu Jihovýchod v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Největší podíl (63 procent) získaly projekty v oblasti dopravy, tzn. projekty výstavby a modernizace silnic II. a III. třídy, okružních křižovatek a mostů.

Během posledních dvou let žadatelé o dotace předložili 900 projektů požadujících přes 17 miliard korun. Regionální rada Jihovýchod schválila dotace ve výši přes 9 miliard korun pro téměř 400 projektů realizovaných v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Největší objem dotací (přes 4 mld. Kč) je určen pro rozvoj dopravy v regionu Jihovýchod, další téměř tři miliardy jsou rozděleny pro projekty rozvoje měst a obcí a cestovní ruch je podpořen téměř 1,5 miliardou korun. V současné době je rozděleno přibližně 35 procent z celkové alokace ROP Jihovýchod pro období let 2007-2013. „Myslím, že můžeme být s dosavadním průběhem čerpání dotací velmi spokojeni a budeme se snažit v tomto trendu pokračovat," konstatoval Jiří Běhounek, místopředseda Regionální rady Jihovýchod a hejtman kraje Vysočina.

V oblasti dopravy schválil ROP Jihovýchod dotace ve výši dosahující 3 miliard korun pro 46 projektů silnic v obou krajích, nakoupeny byly prostředky městské hromadné dopravy v obou krajských městech za 710 milionů korun a 19 cyklostezek je podpořeno dotacemi ve výši 235 milionů korun. K největším dopravním projektům v Jihomoravském kraji patří silnice II/377 Rájec - Bořitov, silnice II/425 Rajhrad - Židlochovice a silnice II/374 Rájec - Blansko. Na Vysočině se řadí mezi největší dopravní projekty silnice II/405 Brtnice - Zašovice, silnice II/602 hranice kraje - Pelhřimov a přeložka silnice II/352 Jihlava - Heroltice.

Města a obce regionu Jihovýchod požadovaly nejvíce dotací na výstavbu a modernizaci sportovních a kulturních zařízení. Schváleny mají v této oblasti dotace ve výši 814 milionů korun pro 57 projektů. Školám byly schváleny dotace ve výši 718 milionů korun pro 61 projektů výstavby, modernizace a vybavení školských zařízení. K velkým projektům patří i 13 projektů výstavby, modernizace a přístrojového vybavení nemocnic. Pro tuto oblast jsou v současné době schváleny dotace ve výši 700 milionů korun. Na Vysočině jsou dotacemi podpořeny nemocnice v Pelhřimově, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a v Třebíči. V Jihomoravském kraji se jedná především o přístrojové vybavení nemocnic ve Vyškově, Břeclavi a ve Znojmě. Necelou půl miliardu korun mají obce schválenou pro 27 projektů rekonstrukce a modernizace veřejného prostranství a 14 projektů zařízení sociální péče je podpořeno téměř 200 miliony korun.

V cestovním ruchu je největší zájem žadatelů zaměřen na rozšíření nabídky ubytovacích kapacit, na výstavbu penzionů a hotelů. Téměř 60 těchto projektů má schváleny dotace ve výši 840 milionů korun. Zpřístupnění atraktivních míst regionu a památek veřejnosti je zatím podpořeno dotacemi ve výši 250 milionů korun a o zbývající dotace se dělí turistické a naučné stezky, podpora tradičních kulturních akcí a marketing na podporu rozvoje cestovního ruchu v regionu.

Z ROP Jihovýchod zbývá ještě rozdělit 12 miliard korun. V současné době jsou otevřeny čtyři kontinuální výzvy v oblasti dopravy a rozvoje měst a obcí a vyhlášeno je pět kolových výzev k předkládání projektů v oblastech veřejné dopravy, rozvoje cyklostezek a cestovního ruchu. Tyto výzvy mají své uzávěrky během druhé poloviny letošního roku.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Zrušení pobočky v Jihlavě ke dni 31. 12. 2020.

Veškeré podání a dotazy směřujte od 4. 1. 2021 na sídlo úřadu Regionální rady Jihovýchod v Brně. více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více