Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

Unikátní přibyslavská cyklostezka po staré železniční trati se otvírá

(08. 09. 2011) V pátek 9. září bude slavnostně otevřena nová cyklostezka z Přibyslavi do Sázavy. Stezka vede romantickou trasou bývalé železniční trati v délce téměř 9 kilometrů. Projekt podpoří Regionální operační program Jihovýchod dotací ve výši 25 milionů korun.

Město Přibyslav se rozhodlo k výstavbě cyklostezky využít více než 100 let starou železniční trať. Po historické železniční dráze jezdily od roku 1997 výletní vlaky, na jaře roku 2006 vlastník provoz ukončil kvůli vysokým provozním nákladům. Cyklostezka byla možností, jak návštěvníkům zachovat toto výjimečné místo. Trasa cyklostezky tak vede půvabným prostředím biokoridoru horního toku řeky Sázavy, typickou krajinou Vysočiny – lesem, polem i kolem skalních stěn.

Vybudovaná stezka přinesla výrazné zlepšení bezpečnosti cyklistů. Ti dosud museli využívat jen cyklotrasy vedoucí po frekventovaných komunikacích II. a III. třídy. Nová stezka má šířku 3 metry a je až na atmosféru dokreslující dřevěné lávky, celá asfaltová. Nová cyklostezka začíná u Přibyslavi směrem na Olešenku, nedaleko vlakového nádraží, kde je možnost parkování.

Cyklostezka je vhodná pro cykloturisty, in-line bruslaře, vozíčkáře, pro pěší turisty, maminky s kočárky
i děti s koloběžkami. Zákaz vjezdu na ni mají motorová vozidla. Na nově vybudované stezce bude rušno po celý rok, protože v zimě bude sloužit běžkařům. Město Přibyslav zajistí běžkařské trasy. 

Na trase stezky jsou zřízena dvě větší odpočinková místa s lavičkami se stolky a jednoduchým zastřešením, také stojany na kolo. Po cestě si zájemci mohou na informačních tabulích přečíst podrobnosti o cyklostezce, okolních obcích a historii železniční trati.

Slavnostní otevření cyklostezky se chystá 9. září na Přibyslavské slavnosti, kdy v 13.00 hodin proběhne soutěž nejmladších žáků ZŠ na in-line bruslích a v 14.00 hodin začíná slavnostní zahájení jízdou na historických bicyklech, poté si mohou stezku projet děti a široká veřejnost. Občerstvení po trase bude pro účastníky zajištěno.

Díky podpoře Regionálního operačního programu Jihovýchod vznikly nové cyklostezky také v nedalekých obcích Sázava a Hamry nad Sázavou, které téměř navazují na nově zbudovanou přibyslavskou stezku. Regionální operační program Jihovýchod spolufinancoval výstavbu celkem 87 kilometrů nových cyklostezek, po kterých denně projíždí až 12 000 cyklistů a in-linistů.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Schválení závěrečného účtu a účetní závěrky 2019

Dne 24.6.2020 Výbor regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na svém 75. zasedání schválil závěrečný účet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod za rok 2019 a řádnou účetní závěrku sestavenou k 31.12.2019. více

Rozpočet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na rok 2020 a střednědobý výhled rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na období 2021 - 2022

Výbor Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) schválil rozpočet RR JV na rok 2020 a současně i střednědobý výhled rozpočtu na období 2021-2022. více

Metodický pokyn Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod č. 1/2019 EXTERNÍ.

Změna termínu předkládání monitorovací zprávy o udržitenosti projektů. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více