Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

V Brně díky evropské dotaci budou nové koncertní varhany

(14. 12. 2011) V kostele Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna vzniknou nové koncertní varhany. Dotaci ve výši 23 milionů korun na jejich výstavbu dnes na svém zasedání schválil Výbor Regionální rady Jihovýchod. Varhany budou používány jako doprovod bohoslužeb, pro varhanní koncerty, koncerty absolventů varhanních tříd a Brněnský varhanní festival. 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je kulturní památkou a jednou z nejhodnotnějších raně barokních staveb v Brně. Zdejší původní barokní varhany z roku 1744 byly úplně zničeny následkem leteckého bombardování Brna v roce 1944. Jednalo se o vrcholně barokní nástroj včetně celé monumentální skříně s bohatou řezbářskou figurální výzdobou a vybavení kůru. Po ukončení záchranných prací na kostele byly na prázdný kůr postaveny náhradní varhany z roku 1933, které zde dodnes stojí. Varhany jsou ale ve velmi špatném stavu. Jejich technické řešení je překonané, nástroj svou koncepcí, provedením i materiály již dosloužil.

Nové varhany budou mít mechanickou tónovou i rejstříkovou trakturu, zásuvkové vzdušnice a elektronické ovládání. Nepůjde však o stavbu barokního nástroje či o kopii původních varhan. Nové varhany jsou koncipovány jako originální nový nástroj z kvalitních materiálů pro koncertní využití s třemi manuály a pedálem a 48 labiálními a jazykovými plně znějícími rejstříky. Plánováno je celkem 3 543 píšťal.

Nové varhany doprovodí bohoslužby, sólisty, orchestry při provádění figurální hudby. Budou sloužit k  varhanním koncertům, nahrávání varhanní literatury, mohou zde probíhat koncerty absolventů varhanních tříd brněnské konzervatoře i Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Varhany se použijí při koncertech v rámci varhanních matiné, soutěží, přehlídek a Brněnského varhanního festivalu.

Mezinárodní projekt na stavbu koncertních varhan v Brně předložil Nadační fond Campianus. Partneři fondu jsou Český rozhlas Brno, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Konzervatoř Brno, Brněnský varhanní festival a další. Záštitu nad projektem převzal Roman Onderka, podpořil ho Václav Havel a v roce 2008 kardinál Tomáš Špidlík.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Prodej nepotřebného majetku ROP Jihovýchod

Likvidační komise na svém zasedání 12.11.2020 doporučila a předseda RR Jihovýchod 23.11.2020 rozhodl o prodeji nepotřebného majetku více

Otevírací doba úřadu Regionální rady Jihovýchod

Na základě usnesení vlády č. 1080 ze dne 21. 10. 2020 bude podatelna Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod pro veřejnost otevřena následovně, a to do odvolání:

Pondělí   9:00 – 13:30 hod.

Úterý       9:00 – 13:30 hod. více

Uzavření operačního programu ROP Jihovýchod

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod obdržela od Evropské komise dopis s informací, že všechny operace související s uzavíráním operačního programu byly provedeny a tudíž ROP Jihovýchod byl uzavřen ke dni 28. 12 .2017. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více