Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

V Brně vzniká moderní hvězdárna

(28. 1. 2011) Na Kraví hoře vzniká moderní multivizuální centrum – přírodovědné exploratorium. Brněnská hvězdárna a planetárium Brno je od června 2010 pro návštěvníky sice uzavřeno, ale práce na přeměně pokračují. Nové centrum se otevře na konci roku 2011. Projekt získal téměř 65 milionovou dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

„Tradiční pojetí hvězdáren a planetárií, jak jsme je znali v posledním půl století, je již z velké části překonané. Popularizace vědy k nám přivádí stále větší počet návštěvníků,“ uvedl ředitel hvězdárny a planetária Jiří Dušek.
Nové exploratorium spojí různé vědní disciplíny a pomocí moderní techniky a speciálních programů je přiblíží široké veřejností, včetně dětí, seniorů a handicapovaných osob.

Věda tak přestává být doménou středních či vysokých škol, ale otevře své brány široké veřejnosti.

„Cílem je vytvořit prostředí, ve kterém budou návštěvníci aktivními spoluúčastníky a spolutvůrci nabízených aktivit,“ dodává Jiří Dušek.

Architekt Martin Rudiš vytvořil komplex divácky atraktivních, univerzálně využitelných prostor s řadou audiovizuálních prvků s moderní technikou. Dříve kapacitně nedostačující vstupní hala propojí budovy hvězdárny a planetária. Kromě tradičního zázemí pokladen a prodejny astronomického zboží, bude součástí haly i prostor pro výstavy a společenské akce. Prostor bude navíc bezbariérový.

Srdcem centra se stane samotné exploratorium v suterénu budovy. V interaktivní expozici si návštěvníci „osahají“ skutečné exponáty či reálně zasáhnou do výstavy, která bude v prvních letech věnována příběhům Sluneční soustavy. Samozřejmostí jsou moderované prohlídky se školeným personálem. Renovace se dotkne také nejexponovanějšího místa hvězdárny – přednáškového sálu, ve kterém budou probíhat nejrůznější experimentální představení.

Novinkou je také interaktivní chodba. Nabídne prostor pro názorné vizualizace prezentované pomocí pětice LCD monitorů. Velmi navštěvovanou se jistě stane pasáž věnovaná fenoménu světelného znečištění, kde návštěvníci získají informace o tom, jak svítit lépe a účinněji.

Pro náročnější diváky bude zrekonstruován velký čočkový dalekohled, který doplní vznikající velký zrcadlový dalekohled s počítačovou navigací.

„Dalekohledem lze pozorovat galaxie vzdálené až desítky, ne-li stovky milionů světelných let,“ uzavírá Jiří Dušek.

 

Díky novému centru by roční návštěvnost měla dosáhnout až 130 000 návštěvníků, z toho polovina bude z města Brna.

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Schválení závěrečného účtu a účetní závěrky 2019

Dne 24.6.2020 Výbor regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na svém 75. zasedání schválil závěrečný účet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod za rok 2019 a řádnou účetní závěrku sestavenou k 31.12.2019. více

Rozpočet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na rok 2020 a střednědobý výhled rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na období 2021 - 2022

Výbor Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) schválil rozpočet RR JV na rok 2020 a současně i střednědobý výhled rozpočtu na období 2021-2022. více

Metodický pokyn Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod č. 1/2019 EXTERNÍ.

Změna termínu předkládání monitorovací zprávy o udržitenosti projektů. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více