Vyhledávání
Úvod | O nás | Volná místa | Tiskové centrum | Kontakty

V Žirovnici se otevírá opravený pivovar, bude sídlem Knoflíkářského muzea

(30. 9. 2011) Na sobotu 1. října 2011 se chystá v Žirovnici velká sláva -  otevření Knoflíkářského muzea ve zrekonstruovaném zámeckém pivovaru. Na rekonstrukci budovy a vybudování muzea byla schválena dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši 38 milionů korun.

Pivovar byl poslední budovou zámeckého areálu v Žirovnici, která dosud nebyla opravena a zpřístupněna veřejnosti. Jedná se přitom o kulturní nemovitou památku, barokní stavbu z roku 1640.

„Budova zámeckého pivovaru byla dlouhodobě problémem v našem městě. Jednak svým vzhledem, celkovým stavebně technickým stavem a někdy i kvůli některým nájemníkům,“ přibližuje starosta města Milan Šmíd. V roce 2007 se proto zastupitelstvo město rozhodlo využít dotačních finančních prostředků z Regionálního operačního programu Jihovýchod. V roce 2009 byly zahájeny stavební práce na projektu.

V současné době se pro turisty otevírají hotové expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. Návštěvník zde najde ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje. Zjistí, jak historická perleťářská dílna vypadala a jaké výrobky dokázali vyrobit žirovničtí perleťáři.

V expozici šicích strojů je vystavena kolekce, kterou shromáždil za léta sběratelské činnosti Jiří Vetýška. K vidění jsou ukázky šicích stojů pro domácnost, pro krejčovské dílny, pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky. Atmosféru bývalého pivovaru pak navozuje malá expozice části pivovarnické výroby v 1. patře budovy.

„Druhým záměrem pak bylo vytvořit z pivovaru a jeho okolí příjemné místo pro odpočinek a zábavu dospělých, ale hlavně dětí,“ vysvětluje žirovnický starosta. To se povedlo parkovou úpravou okolí, novým dětským hřištěm s herními prvky a venkovním amfiteátrem.

Slavnostní otevření Knoflíkářského muzea začíná ve 13.00 hodin.

 

zpět na: Tiskové zprávy

Aktuality

Schválení závěrečného účtu a účetní závěrky 2019

Dne 24.6.2020 Výbor regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na svém 75. zasedání schválil závěrečný účet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod za rok 2019 a řádnou účetní závěrku sestavenou k 31.12.2019. více

Rozpočet Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na rok 2020 a střednědobý výhled rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod na období 2021 - 2022

Výbor Regionální rady (na jeho 73. zasedání, konané dne 11. 12. 2019) schválil rozpočet RR JV na rok 2020 a současně i střednědobý výhled rozpočtu na období 2021-2022. více

Metodický pokyn Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod č. 1/2019 EXTERNÍ.

Změna termínu předkládání monitorovací zprávy o udržitenosti projektů. více

Webarchivováno Národní knihovnou ČR

Webová stránka www.jihovychod.cz je archivována v rámci Webarchivu Národní knihovny ČR. více